Sugar Rush 1000

Sugar Rush 1000 – recension av Pragmatic Plays klusterslot

av Pragmatic Play

RTP
96,53%
Svängningar i vinsterna
Hög
Så hög kan vinsten bli
25 000x
Rutnät
7x7
Vägar till vinst
Cluster
Kom ut
2024-03-18

Publicerad 2026-09-18

Färgskalan som följer multiplikatorernas minne i Sugar Rush 1000

Varje spelläge i Sugar Rush 1000 har sin egen färgskala, och färgen avslöjar hur länge multiplikatorplatserna får leva. Grundspelets dämpade blålila fält är glömskt: så fort en Tumble-kedja tar slut nollställs de gyllene rutorna. När Free Spins tar vid mörknar bakgrunden till djupt violett, och då ligger markeringarna kvar och kan växa genom hela rundan. Längst går den knallrosa supervarianten, som bara kan köpas: där bär samtliga 49 rutor x2 redan före första snurret. Presentationen följer alltså mekaniken steg för steg. Det är ett Cluster Pays-bygge med hög volatilitet, en RTP på 96.53 procent och ett tak på 25 000 gånger insatsen.

Casinon med spelet

  • 1XBET Efter den första veckan räcker en insättning på 250 kronor eller mer för att ge 30 procent extra upp till 450 kronor. Den återkommer varannan torsdag, gäller en gång i taget och är avsedd för konton som redan är öppnade.
    Spela här

Listan innehåller kommersiella länkar till casinon.

Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.

18+

Spellägen

Sugar Rush 1000 vilar på ett 7x7-rutnät där kluster om minst fem symboler ger vinst och Tumble fyller på tomma rutor. De tre spellägena delar detta system men skiljer sig i hur multiplikatorspottarna byggs upp och bevaras.

Base Game

I grundläget krävs minst fem sammanhängande symboler för vinst, och Tumble fortsätter tills inget nytt kluster bildas. En ruta får en x2-multiplikator först vid sin andra explosion i samma Tumble-kedja, dubblas för varje ytterligare träff upp till x1024, men nollställs när kedjan tar slut.

Free Spins

Free Spins startar vid 3, 4, 5, 6 eller 7 Scatter, vilket ger 10, 12, 15, 20 respektive 30 free spins, och samma tabell gäller vid nytt utlösande under rundan. Till skillnad från grundläget nollställs inte multiplikatorspottarna mellan snurr utan följer med och växer genom hela rundan, upp till taket på 25000x insatsen.

Super Free Spins

Super Free Spins köps för 500x insatsen, och redan innan första snurret bär alla 49 rutor en x2-multiplikatorspott. Antalet Scatter-symboler på köpsnurret avgör om rundan blir 10, 12, 15, 20 eller 30 free spins, och spottarna växer sedan som i vanliga Free Spins, med samma tak på 25000x.

Spelet i bilder

Steg för steg till din första insats

I uppföljaren Sugar Rush 1000 från Pragmatic Play landar du mitt i ett godislandskap med 49 rutor som fylls på nytt vid varje snurr. Din uppgift är att bygga kluster om minst fem likadana symboler och låta vinstkedjorna sätta multiplikatorer på spelplanen. Mellan varje avslutad omgång bestämmer du själv nästa drag: snurra vidare, ändra insatsen eller köpa dig in i bonusläget.

  1. Ställ in insatsen

    Justera totalinsatsen med minus- och plusknapparna; spannet löper från $0.20 till $240.00 och beloppet gäller för hela nästa snurr. Trycker du på knapparna öppnas också insatsmenyn, där myntvärdet kan finjusteras.

  2. Starta snurret

    Starta omgången med den stora snurrknappen, eller med SPACE eller ENTER på tangentbordet. Symbolerna landar i sju kolumner och sju rader, och vinster räknas enligt Cluster Pays: minst fem lika symboler som sitter ihop horisontellt eller vertikalt.

  3. Låt Tumble spela klart

    Varje vinnande kluster exploderar och ersätts av nya symboler ovanifrån, och Tumble rullar vidare tills inget nytt kluster syns. En ruta som träffas två gånger får en Multiplikator som startar på x2 och fördubblas, högst x1024; när kedjan tar slut summeras alla vinster.

  4. Free Spins och nästa beslut

    Landar minst tre Scatter var som helst på planen startar Free Spins, med 10 till 30 snurr beroende på antalet träffar, och då ligger multiplikatorrutorna kvar och kan växa under hela rundan. Du kan också köpa inträde direkt. Annars är loopen enkel: ny insats, nytt snurr.

Symboler och utbetalningar

Spelsymboler Används som x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15
Pink Round CandyHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange HeartHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple BananaHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green StarHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red Gummy BearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple Gummy BearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange Gummy BearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter

Allt om spelfunktionerna

Cluster Pays, Free Spins, Multiplikator, Scatter, Tumble

Upptäck spelets värld

Allt om mat

Så fungerar bonusarna

Köp av bonus
Ja
  • Free SpinsOrdinarieKostnad 100,00x
  • Super Free SpinsKostnad 500,00x

Kompatibla enheter

Spela automatiskt
Ja

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
240,00
Din insatsvaluta
USD
Börja med riktiga pengar