Sugar Rush

Sugar Rush – vår recension

av Pragmatic Play

RTP
96,50%
Svängningar i vinsterna
Hög
Så hög kan vinsten bli
5 000x
Rutnät
7x7
Vägar till vinst
Cluster
Kom ut
2022-06-30

Publicerad 2026-09-26

Räkneverken rullar innan vinsten är klar

Sugar Rush spelas på ett 7x7-rutnät med Cluster, hög volatilitet och en angiven återbetalning på 96,50 procent, och det redovisar sina tal utan brådska. Vinster räknas upp i en rullande animation i stället för att slå till direkt: ett snurr kan visa 1,17 medan klustren på spelplanen summerar till 1,60, och under Free Spins ligger saldot fruset tills hela rundan är över och totalsumman krediteras på en gång. Presentationen rimmar väl med matematiken. Återbetalningen är ett långsiktigt genomsnitt, och det mesta av vad skärmen visar blir tillförlitligt först när räkneverken har stannat.

Casinon med spelet

  • 1XBET Efter den första veckan räcker en insättning på 250 kronor eller mer för att ge 30 procent extra upp till 450 kronor. Den återkommer varannan torsdag, gäller en gång i taget och är avsedd för konton som redan är öppnade.
    Spela här

Listan innehåller kommersiella länkar till casinon.

Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.

18+

Spellägen

Konfektyrtemat är kuliss; det som styr utfallet är övergångarna mellan snurr, tumbles och markeringar. I Sugar Rush ligger skillnaden mellan korten i vad som händer med rutnätets minne när en sekvens tar slut.

Base Game

Här avgörs varje omgång inom sitt eget intervall: 49 rutor betalar via Cluster Pays när fem eller fler lika symboler sitter ihop vågrätt eller lodrätt, och Tumble fortsätter tills inget nytt kluster bildas. När kedjan stannar töms spåren efter exploderade symboler, så nästa snurr börjar utan sparade multiplikatorer.

Free Spins

Scatter avgör inträdet: 3, 4, 5, 6 eller 7 ger 10, 12, 15, 20 respektive 30 rundor, och samma tabell kan förlänga läget. Övergången ändrar minnet: markeringar försvinner inte mellan snurren utan växer vid upprepade träffar, upp till x128, medan saldot först räknas upp på slutskärmen. Köp för 100x insatsen ger slumpade 3-7 Scatter.

Spelet i bilder

Steg för steg till din första insats

Hög volatilitet och ett vinsttak på 5 000x insatsen präglar Sugar Rush. Vinster byggs av block om minst fem intilliggande symboler på spelplanens 49 rutor, och varje snurr loopar genom Tumble tills inget nytt block faller – såvida inte Scatter bryter loopen och öppnar Free Spins.

  1. Från startskärm till snurr

    Startskärmens runda knapp leder in i basspelet. Där väljer du insats med knapparna runt BET – eller i menyn där BET och COIN VALUE ställs var för sig – och trycker SPIN. Tangenterna SPACE och ENTER gör samma sak.

  2. När Tumble tar vid

    Vinster från block om fem eller fler symboler betalas ut och sprängs bort, varpå Tumble fyller rutnätet på nytt tills inga fler block uppstår. En ruta som träffas en andra gång får x2, och fler träffar dubblar Multiplikatorn upp till x128 – allt nollställs när snurret är över.

  3. Grenen mot Free Spins

    Tre till sju Scatter-symboler var som helst på rutnätet ger 10 till 30 Free Spins, och rundan går även att köpa via BUY FREE SPINS för 100x insatsen. Där nollställs inga markerade rutor mellan snurren, så Multiplikatorerna kan fortsätta växa genom hela läget.

Symboler och utbetalningar

Spelsymboler Används som x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15x3x4
Pink round lollipop/gumballHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange heart-shaped jelly candyHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple/magenta jelly beanHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green star-shaped candyHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red gummy bearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple/violet gummy bearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange/gold gummy bearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter15,0020,0030,0010,0012,00

Allt om spelfunktionerna

Cluster Pays, Free Spins, Multiplikator, Scatter, Tumble

Upptäck spelets värld

Konfektyr

Så fungerar bonusarna

Köp av bonus
Ja
  • Buy Free SpinsOrdinarieKostnad 100,00x

Kompatibla enheter

Spela automatiskt
Ja

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
240,00
Din insatsvaluta
USD
Börja med riktiga pengar